Nadal nie wiadomo, jak wyliczyć podstawę opodatkowania
Sąd przesądził kwestię samego opodatkowania abonamentów medycznych. Nie wskazał jednak, w jaki sposób wyliczyć podstawę opodatkowania dla każdego pracownika mającego możliwość skorzystania z pakietu medycznego
Chodzi o uchwałę siedmiu sędziów NSA z 24 maja 2010 r. (II FPS 1/10). Wprowadziła ona niemałe zamieszanie wśród polskich przedsiębiorców opłacających swoim pracownikom tego typu świadczenia, zwłaszcza w aspekcie konieczności korekty deklaracji i ewentualnej zapłaty podatku wraz z odsetkami przez tych, którzy do tej pory nie doliczali do przychodu pracowników wartości opłaconych abonamentów medycznych.
O co chodziło w sprawie
Kwestia usług medycznych świadczonych na rzecz pracowników, a opłacanych przez pracodawcę, które wykraczają poza zakres wynikający z przepisów prawa pracy, stanowiła przedmiot licznych, często sprzecznych rozstrzygnięć organów podatkowych, a także sądów administracyjnych. Kwalifikacja wydatków na zakup pakietów medycznych dla pracowników jest obecnie jednym z najpoważniejszych sporów interpretacyjnych pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi, które toczą się już od kilku lat.
Przyczyną rozbieżności była m.in. tendencja do różnego interpretowania pojęcia „nieodpłatnego świadczenia”. Spór dotyczył w zasadzie odpowiedzi na pytanie, czy sama możliwość skorzystania (postawienie do dyspozycji pracownika) z dodatkowych (wykraczających poza medycynę pracy) usług medycznych opłacanych przez pracodawcę skutkuje powstaniem przychodu do opodatkowania po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta