Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zdarzyło się w sierpniu

13 sierpnia 2010 | Magazyn tv | Małgorzata Piwowar
1920  Przed Bitwą Warszawską mieszkańcy stolicy  zgłaszali się do wojska  na ochotnika
źródło: Fotorzepa
1920 Przed Bitwą Warszawską mieszkańcy stolicy zgłaszali się do wojska na ochotnika
źródło: PAP/CAF
1980  Lech Wałęsa  i Stocznia Gdańska przed podpisaniem porozumień sierpniowych
źródło: Rzeczpospolita
1980 Lech Wałęsa i Stocznia Gdańska przed podpisaniem porozumień sierpniowych
źródło: Rzeczpospolita
1944  Barykady Powstania Warszawskiego
źródło: PAP/AP
1944 Barykady Powstania Warszawskiego
źródło: PAP/AP

W polskiej historii druga połowa lata często obfitowała w przełomowe zdarzenia. Pamiętają o tym telewizyjne anteny, które przygotowały programy związane z obchodami rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, Powstania Warszawskiego 1944 roku i Sierpnia ’80

Najmłodszym państwowym świętem sierpniowym jest Dzień Solidarności i Wolności, ustanowiony na cześć wielkiego zrywu narodowego w 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu w Europie. W 30. rocznicę tamtych wydarzeń TVP Kultura przypomni m.in. cykl dokumentalny „18 strajkowych dni” Krzysztofa Kalukina (wtorek, godz. 22.00, środa, godz. 21.55, czwartek, godz. 21.40), rejestrujący gorące wydarzenia dzień po dniu.

Wolność spisana na dykcie

Kiedy latem 1980 roku rząd podjął decyzję o kolejnej podwyżce cen mięsa i wędlin, spotkało się to z protestem społeczeństwa. W lipcu wybuchły strajki w WSK w Świdniku i lokomotywowni w Lublinie. Dopiero jednak przystąpienie do nich wielkich zakładów przemysłowych w dużych aglomeracjach spowodowało rozszerzenie się protestu na cały kraj. 14 sierpnia zaczął się strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, który szybko przeistoczył się w ogólnokrajowy. Powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy i pierwszy po wojnie niezależny od władz związek zawodowy – NSZZ „Solidarność”.

Na czele strajku w Stoczni Komuny Paryskiej w Gdyni stanął Andrzej Kołodziej, młody robotnik, który łatwo zyskał posłuch także u starszej załogi. Na czym polegał jego fenomen, opowiada m.in. Bogdan Borusewicz. Widzowie dowiedzą się także więcej o pracy zecerów w Wolnej Drukarni Gdynia, która wydała ulotkę MKS dla mieszkańców Trójmiasta...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8699

Spis treści

Po godzinach

Zamów abonament