Miasta będą brać mniej kredytów
Samorządy zaczynają mieć kłopoty z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ostatnio obligacji nie mógł wyemitować Rybnik. Problem ten dotyczy też największych metropolii w Polsce
Regionalne izby obrachunkowe (RIO) to instytucje, które wydają opinie o możliwości spłaty przez samorząd kredytu, pożyczki czy wykupu obligacji. Ich negatywna opinia zamyka miastom, gminom czy powiatom drogę do zaciągnięcia nowego zobowiązania.
– Decyzja RIO nie jest wiążąca, ale banki biorą ją pod uwagę – przekonuje Dariusz Skaba, zastępca skarbnika Rybnika.
Przyznaje to Agnieszka Pietkun, dyrektor ds. sprzedaży biura sektora publicznego w departamencie instytucji finansowych i sektora publicznego w Pekao.
– Jeśli RIO nie da samorządowi pozytywnej opinii, bank nie udzieli mu finansowania – mówi.
Właśnie niedawna decyzja RIO w Katowicach uniemożliwiła emisję obligacji Rybnikowi. Dotąd izby rzadko wydawały negatywne opinie dotyczące możliwości spłaty zobowiązania. W 2009 r. było ich siedem. W tym roku oprócz RIO w Katowicach negatywne opinie wydały już też izby we Wrocławiu (trzy) i Rzeszowie (jedna). Trzeba mieć jednak na uwadze, że najwięcej nowych zobowiązań samorządy zaciągają w drugiej części roku.
Myślenie nowymi przepisami
Jak przyznają przedstawiciele RIO, w tym roku widać wyraźny wzrost liczby opinii pozytywnych z zastrzeżeniami. Wynika to przede wszystkim ze zmian zasad zadłużania się samorządów. Zamiast sztywnego, ustawowego wskaźnika będą obowiązywać indywidualne, zależne od nadwyżki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta