O kolizji z prawem UE Sąd Najwyższy nie orzeka
Rozstrzyganie w tej kwestii należy wyłącznie do Trybunału w Luksemburgu
Sąd Najwyższy w uzasadnieniu postanowienia stwierdził, że do wystąpienia do Trybunału Sprawiedliwości UE o takie rozstrzygnięcie uprawniony i zobowiązany jest wyłącznie sąd II instancji, który taką kolizję dostrzegł.
Z tego powodu SN odmówił podjęcia dotyczącej jej uchwały. Zaznaczył też, iż brak podstaw, by on, jako swego rodzaju pośrednik, zwracał się o rozstrzygnięcie do Trybunału w Luksemburgu.
Pełnomocnika do doręczeń nie było
Pozew w tej sprawie wniosła do polskiego sądu przeciwko niemieckiej firmie HD Versicherungen Teresa W. Sąd I instancji wezwał firmę do udziału w sprawie i doręczył jej, z tłumaczeniem na język niemiecki, zawiadomienie o rozprawie wyznaczonej na 8 lutego 2007 r., odpis pozwu z pouczeniem m.in. o możliwości wydania wyroku zaocznego w razie niepodjęcia czynności procesowych (art. 206 § 2 kodeksu postępowania cywilnego). Stosownie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta