Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szkodę trzeba będzie zrekompensować

13 sierpnia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Agnieszka Smolarczyk
źródło: Rzeczpospolita

Nie warto spóźniać się z wykonaniem kontraktu. Wierzyciel będzie mógł się wtedy domagać od nas odsetek za czas opóźnienia, a niekiedy również dodatkowo odszkodowania

Kodeks cywilny mówi, że dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które odpowiedzialności nie ponosi (art. 471).

Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 5 października 2009 r. (I CSK 84/09), „nieodzowną przesłanką odpowiedzialności przewidzianej w art. 471 k.c. jest szkoda wynikająca z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez dłużnika. -Wynikanie- (...) zakłada istnienie w zasadzie powiązania przyczynowego (...) między niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem zobowiązania przez dłużnika a szkodą wierzyciela. (...) dłużnik jest więc obowiązany w zasadzie tylko do naprawienia doznanej przez wierzyciela szkody, będącej normalnym następstwem niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania.

Konieczna staranność

Niewykonanie zobowiązania zachodzi wtedy, gdy w zachowaniu dłużnika nie występuje nic, co odpowiadałoby spełnieniu świadczenia, natomiast nienależyte wykonanie zobowiązania ma miejsce wtedy, gdy zachowanie dłużnika zmierzało do spełnienia świadczenia, jednak osiągnięty przez niego wynik nie spełnia wymogów świadczenia, do którego był zobowiązany.

Wynika tak z wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 21 kwietnia 2009 r. (V ACa 88/09).

Kodeks cywilny mówi, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8699

Spis treści

Po godzinach

Zamów abonament