Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Młodzieżowe książki w odcinkach

20 sierpnia 2010 | Magazyn tv | Jan Bończa-Szabłowski
Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem
źródło: PAT
Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem
Crimen
źródło: Rzeczpospolita
Crimen
Awantura o Basię
źródło: PAT
Awantura o Basię
Niewiarygodne przygody Marka Piegusa
źródło: PAT
Niewiarygodne przygody Marka Piegusa

Trudno sobie wyobrazić wakacje bez seriali dla młodzieży. W drugiej połowie sierpnia oferta stanie się bardziej różnorodna. Będzie baśniowo, historycznie, wrócą dawne lektury oraz opowieści, które przed laty ściągały wielomilionową widownię

Gangsterzy w podziemiach kościoła

„Niewiarygodne przygody Marka Piegusa” nakręcone w 1966 roku przez Mieczysława Waśkowskiego według powieści Edmunda Niziurskiego są jednym z najczęściej powtarzanych seriali młodzieżowych. Co ciekawe, to jedyny w dorobku tego reżysera film młodzieżowy zabarwiony humorem. W późniejszych obrazach: „Nie zaznasz spokoju”, „Czas dojrzewania” czy „Jej portret” o sprawach młodzieży Waśkowski mówił prawie wyłącznie serio. Reżyser „Niewiarygodnych przygód…”, a przy tym aktor, najwyraźniej musiał mieć w sobie coś z belfra, bo w tej roli widzieli go także inni twórcy.

W popularnym serialu „Czterdziestolatek” pojawiał się jako złośliwy nauczyciel Marka Karwowskiego, zaś w serialu „Droga” grał profesora cynicznie wykorzystującego młode uczennice. Waśkowski był aktywnym działaczem PZPR, na szczęście nie wykorzystywał tego w swoich filmach. Trudno bowiem rozpatrywać serial „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa” w kategoriach filmu propagandowego. Co więcej, świat w nim przedstawiony zawiera liczne elementy nierzeczywiste, niemogące występować w realiach PRL lat gomułkowskich.

Pojawiają się tam np. prywatny detektyw czy drużyna harcerska o specjalnościach detektywistycznych, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8705

Spis treści
Zamów abonament