Chroń nie tylko oczy personelu przed szkodliwymi promieniami
I etatowego pracownika, i przyjętego na praktykę studenta musisz strzec przed niekorzystnymi zjawiskami optycznymi. Na wszystkich stanowiskach oceniaj ryzyko związane z narażeniem na pozasłoneczne źródła blasku
24 czerwca 2010 r. weszło w życie rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 27 maja 2010 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z ekspozycją na sztuczne promieniowanie optyczne (DzU nr 100, poz. 643; dalej rozporządzenie) wdrażające unijne regulacje.
Stosuje się je na wszystkich stanowiskach, na których promieniowanie optyczne występuje jako czynnik szkodliwy dla zdrowia w środowisku pracy.
Dotyczy to zatrudnionych na umowę o pracę, osób fizycznych wykonujących pracę na innej postawie niż stosunek pracy, prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą w zakładzie lub innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, również studentów lub uczniów odbywających w zakładzie zajęcia praktyczne oraz osób niebiorących udziału w procesie pracy, jeśli prace z użyciem źródeł promieniowania prowadzi się w miejscach, do których mają one dostęp.
Przepisy te odnoszą się wyłącznie do promieniowania optycznego wytwarzanego przez człowieka w sposób sztuczny. Jednak normalnie stosowane źródła oświetlenia nie wymagają oceny zagrożenia promieniowaniem widzialnym, podczerwonym i nadfioletowym.
Instalowane są one bowiem w odpowiednich oprawach (klosze, rastry), które znacznie ograniczają emisję szkodliwego świecenia, a duża odległość ich zamontowania od pracownika zmniejsza zagrożenie.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta