Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef może mieć problem z udzieleniem wolnego

20 sierpnia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Anna Śmigaj

Obowiązujące od ponad miesiąca przepisy dotyczące urlopów szkoleniowych są krytykowane w środowiskach pracodawców z powodu niejasnych zasad stosowania. Nie ma m.in. pewności, kiedy udzielić urlopu, zwłaszcza przy egzaminach potwierdzających kwalifikacje zawodowe

Zgodnie z art. 1031 k.p. pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługuje urlop szkoleniowy. W ustawie wskazano, że przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

I na tym jasność tematu się kończy. Nie wiadomo, w jakich sytuacjach urlop powinien być udzielony ani kiedy należy go udzielić, czy konieczny jest wniosek pracownika ani jakie są konsekwencje braku udzielenia urlopu.

Kodeks pracy wymienia cztery sytuacje, w których przysługuje urlop szkoleniowy. Są to: przystąpienie do egzaminu maturalnego, przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego, przystąpienie do egzaminów eksternistycznych oraz przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Matura

Pracownikowi przystępującemu do egzaminu maturalnego przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze sześciu dni. To jedyny przypadek, kiedy przesłanki i wymiar urlopu szkoleniowego nie budzą wątpliwości.

Egzamin maturalny to egzamin umożliwiający uzyskanie świadectwa dojrzałości po ukończeniu liceów, czteroletnich techników albo trzyletnich techników dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych. Urlop jest udzielany, gdy pracownik przystępuje do takiego egzaminu. Wynik egzaminu pozostaje bez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8705

Spis treści
Zamów abonament