Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co z tą prywatyzacją szpitali

20 sierpnia 2010 | Eko+ | Aneta Zwolińska Bohdan Wyżnikiewicz

Wyniesione z poprzedniej epoki wyobrażenia pacjentów o służbie zdrowia nie przystają do realiów

Sprawa prywatyzacji szpitali została nagłośniona w kampanii przed wyborami prezydenckimi. Nasuwają się jednak poważne wątpliwości, czy określenie „prywatyzacja” można stosować wobec szpitali publicznych.

Prywatyzacja przedsiębiorstw oznacza w Polsce sprzedaż majątku państwowego prywatnym inwestorom i oddanie im de facto możliwości zmiany profilu działalności czy odsprzedaży przedsiębiorstwa w części lub całości po wygaśnięciu zobowiązań inwestora.

W obecnym stanie prawnym w szpitalnictwie o takich sytuacjach nie może być mowy. Można natomiast wyobrazić sobie zamykanie deficytowych oddziałów szpitalnych lub wyjątkowo likwidację całego zakładu, co dyktowane jest przede wszystkim racjonalnością ekonomiczną. Podaż usług szpitali nie odpowiada bowiem często potrzebom pacjentów. Można zatem bez prywatyzacji zamykać części szpitali.

Nieporozumienia

W przypadku szpitali publicznych bardziej adekwatne jest mówienie o przekształceniach formalnoprawnych, polegających na zmianie formy prowadzenia działalności.

Obecna forma prawna „samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej” (SPZOZ) zawiera ograniczenia utrudniające rozwój szpitali. Jest to hybryda ułomnej osoby prawnej i zakładu budżetowego. Nie ma zdefiniowanego właściciela, są tylko tzw. organy założycielskie.

Dla większości publicznych szpitali organem założycielskim jest samorząd...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8705

Spis treści
Zamów abonament