Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak i gdzie wybierać radę pracowników

20 sierpnia 2010 | Dobra firma | Marcin Wojewódka

W firmie działa trzyosobowa rada pracowników. Jeden z jej członków zwolnił się z pracy 1 sierpnia br. Z czyjej inicjatywy mają się odbyć wybory uzupełniające? Ile jest na to czasu (kiedy te wybory muszą się odbyć)? Kto poniesie konsekwencje, jeśli wybory będą odwlekane choćby dlatego, że nie ma chętnych do rady i nikt nie chce się tym zająć?

Jeśli jest to rada wyłoniona bezpośrednio przez pracowników, to w świetle ustawy w razie ustania członkostwa w radzie z powodu rozwiązania stosunku pracy przeprowadza się wybory uzupełniające do niej.

I to na takich samych zasadach, na jakich u pracodawcy odbywają się wybory członków rady pracowników.

Zatem także do uzupełnienia stosuje się obowiązujące u pracodawcy regulacje, odnoszące się do trybu przeprowadzania wyborów członków rady.

Natomiast art. 19 ustawy penalizuje takie działania pracodawcy, jak uniemożliwianie utworzenia rady pracowników, niezorganizowanie wyborów rady lub utrudnianie ich.

Nie sposób jednak przyjąć, że brak chętnych do członkostwa w radzie stanowi okoliczność leżącą po stronie pracodawcy, a tym samym wiążącą się z jego odpowiedzialnością na podstawie tego przepisu ustawy. Jeśli chętni pracownicy nie zgłoszą odpowiednich kandydatur (popartych przez 100 lub 200 osób w zależności od liczby zatrudnionych), pracodawca nie musi organizować wyborów.

Brak okładki

Wydanie: 8705

Spis treści
Zamów abonament