Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brudne owoce morza

28 sierpnia 2010 | Plus Minus | Jacek Przybylski
Spotkanie mieszkańców wioski nad Zatoką Meksykańską w 100 dni po wycieku ropy
źródło: Getty Images/AFP
Spotkanie mieszkańców wioski nad Zatoką Meksykańską w 100 dni po wycieku ropy

Indianom znad Zatoki Meksykańskiej potężny cios zadało BP. Członkowie plemienia Atakapa-Ishak boją się, że wyciek ropy zmieni ich życie na zawsze

Indiańska wieś Grand Bayou leży zaledwie godziny drogi od Nowego Orleanu. Obcym trudno tam jednak trafić. Przyzwyczajony do słuchania rad samochodowej nawigacji tym razem nie mogłem wydobyć z tego urządzenia choćby jednej pożytecznej wiadomości. Uważnie przeczytałem więc wskazówki, które dostałem e-mailem od mojej indiańskiej przewodniczki. Jadąc dwupasmówką w kierunku Port Sulphur, wypatruję przepompowni wody i tuż za nią szukam małego kierunkowskazu. Jest! Po kilku minutach jazdy po wąskiej, wysypanej białymi kamieniami drodze, która z obu stron oblana jest wodą, docieram na niewielki parking nad zatoką.

Dalej nie da się jechać. We wsi Grand Bayou nie ma żadnych samochodów. Żadnych skrzyżowań. Nawet jednej małej, podziurawionej jak sito, drogi. Jest za to mnóstwo wody, po której pływają łodzie, motorówki i kajaki. Właśnie kajakiem najczęściej dociera do domu moja przewodniczka: Rosina Phillippe. – Przeważnie zajmuje mi to jakieś pięć minut. Jeśli prądy są mocne i wieje silny wiatr, to może dziesięć – opowiada.

Mnie wiosłowanie się upiekło. Ubrana w zielonkawą bluzkę w czerwone kwiaty i słomkowy kapelusz 54-letnia członkini plemienia Atakapa-Ishak, z długim, kruczoczarnym warkoczem, czekała u brzegu w wypożyczonej od przyjaciela motorówce.

Podwodny Armagedon

Tu od małego uczy się dzieci, jak pływać motorówką. Pięcio-,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8712

Spis treści
Zamów abonament