Ocean w czasie rzeczywistym
Tysiące automatycznych, podwodnych robotów będą badały głębiny na całym świecie
Rusza wielki program badawczy remOcean (remotely-sensed biogeochemical cycles in the Ocean). Chodzi o obserwowanie na odległość oceanicznych cykli biochemicznych – cyrkulacji węgla i azotu regulowanej przez fitoplankton.
Ma to podstawowe znaczenie dla monitorowania oceanów na bieżąco i prognozowania na tej podstawie zmian pogodowych – w krótszym terminie – i klimatycznych. Badania te koordynuje zespół pod kierunkiem prof. Hervé Claustre’a z Observatoire Oceanologique w Villfranche-sur-Mer we Francji na Lazurowym Wybrzeżu. Program przewidziano na pięć lat (2010 – 2015). European Research Council, utworzona w 2007 roku i wspierająca badania fundamentalne, przeznaczyła na ten cel 3,3 mln euro. W 2009 roku jej wsparcie otrzymało 236 europejskich badaczy, którzy zgłosili projekty najbardziej innowacyjne.
Szczególne zainteresowanie badaczy budzi pięć stref. Pierwsza to część północnego Atlantyku, który, mimo że stanowi zaledwie 1,4 proc. powierzchni światowego oceanu, pochłania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta