Posiadacz koncesji na wytwarzanie też zapłaci podatek od zużytej energii elektrycznej
Nowelizacja ustawy akcyzowej z 22 lipca 2010 r. miała usunąć wątpliwości dotyczące zasad opodatkowania energii elektrycznej. Większość wprowadzonych nią zmian jest korzystna dla podatników. Nie udało się jednak wyeliminować wszystkich niezgodności z przepisami wspólnotowymi
Przede wszystkim zmieniono zakres czynności opodatkowanych w art. 9 ust. 1 pkt 2. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami opodatkowane były:
1) nabycie wewnątrzwspólnotowe energii elektrycznej przez nabywcę końcowego,
2) sprzedaż energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju, w tym przez podmiot nieposiadający koncesji na przesyłanie, dystrybucję lub obrót tą energią, który wyprodukował tę energię,
3) zużycie energii elektrycznej, zarówno przez posiadacza powyższej koncesji, jak i przez podmiot nieposiadający takiej koncesji, który wyprodukował tę energię,
4) import energii elektrycznej przez nabywcę końcowego,
5) zużycie energii elektrycznej przez nabywcę końcowego, jeżeli nie została od niej zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić, kto sprzedał tę energię nabywcy końcowemu.
Co się zmieniło
Od 1 września w pkt 2 dookreślono, że opodatkowana jest także sprzedaż energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju przez podmiot nieposiadający koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej (a nie tylko koncesji na przesyłanie, dystrybucję lub obrót tą energią).
Zmiana ta ma bardzo istotne skutki. Podstawowym jej celem było bowiem opodatkowanie energii elektrycznej nabywanej przez posiadaczy koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w celu jej zużycia na własne potrzeby.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta