Firma nie musi sporządzać sprawozdania na 31 grudnia
Spółki z o.o. i inne osoby prawne mogą wybrać rok podatkowy inny niż kalendarzowy. Trzeba jednak zawiadomić o tym urząd skarbowy
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o CIT co do zasady rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy. Jednak nie zawsze. W statucie, umowie spółki albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe podatnik może postanowić inaczej. Wtedy rokiem podatkowym jest kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych. O takiej decyzji należy zawiadomić urząd skarbowy w ciągu 30 dni od rozpoczęcia działalności. Podatnicy nie muszą w tym celu stosować specjalnych formularzy.
Art. 8 ust. 5 ustawy o CIT nie określa sposobu i formy zawiadomienia, pozostawiając to decyzji podatnika. Na tej podstawie Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 8 września 1999 r. (SA/Gd 1572/97) orzekł, że wystarczająca jest każda forma, z której można wnioskować, że wolą strony jest przyjęcie innego roku podatkowego niż kalendarzowy. Organy podatkowe uznają za wystarczające np. złożenie formularza NIP-2 wraz z umową spółki, z której wynika, jaki rok przyjęto do rozliczeń.
Nowi przedsiębiorcy
Art. 8 ust. 2 ustawy o CIT mówi, że pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż 12 kolejnych miesięcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta