Wiążące informacje taryfowe i zmiany w procedurze zawieszenia poboru
Nowelizacja ustawy akcyzowej wprowadziła też wiele drobniejszych zmian w przepisach ogólnych. Poniżej omawiamy najważniejsze z nich
Umożliwiono stosowanie tzw. wiążących informacji taryfowych (WIT) wydawanych na podstawie przepisów prawa celnego, w sprawach dotyczących podatku akcyzowego w obrocie wyrobami w kraju i w przypadku ich wewnątrzwspólnotowego nabycia. Dotychczas bowiem uzyskanie WIT możliwe było wyłącznie w odniesieniu do wyrobów akcyzowych, które były importowane lub eksportowane.
Nowy art. 7b ust. 2 mówi jednak, że w przypadku zmian w Nomenklaturze Scalonej, które nie zostaną określone w ustawie, WIT nie będzie obowiązywał. Należy to mieć na uwadze przy składaniu wniosku o WIT na potrzeby podatku akcyzowego, w sytuacji gdy dotyczyłby on np. zmodyfikowanego kodu CN, którego zmiana nie została jeszcze określona w ustawie. Wówczas wniosek zostanie rozpatrzony odmownie.
Normy zużycia dla alkoholu
Wśród zmian dotyczących zwolnień warto zwrócić uwagę na tę dotyczącą wyłącznie alkoholu i wyrobów alkoholowych. Polega ona na wprowadzeniu obowiązku ustalania norm zużycia alkoholu etylowego częściowo skażonego, wykorzystywanego do produkcji wyrobów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.
Przekroczenie ustalonych norm zużycia będzie skutkować utratą prawa do zwolnienia z art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy w odniesieniu do nadwyżki ponad normę. Dotychczas obowiązek ustalania norm zużycia dotyczył wyłącznie alkoholu nieskażonego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta