Poszkodowani przez powódź otrzymają nawet 50 tys. zł nieoprocentowanej pożyczki
Pracodawcy mogą otrzymać pieniądze na wypłatę wynagrodzeń, ZUS zaś poczeka nawet kilka miesięcy na zapłacenie przez nich składek. Dostaną także środki na usuwanie szkód w majątku firmy
Przedsiębiorcy, którzy na skutek powodzi przejściowo zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej lub istotnie ograniczyli jej prowadzenie i nie posiadają środków na wypłaty dla pracowników, mogą się zwrócić o pomoc do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Środki z FGŚP
Pracownicy, którzy w wyniku powodzi nie mogli świadczyć pracy, mają prawo do wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Takiemu pracownikowi przysługuje prawo do odpowiedniej części minimalnego wynagrodzenia przez okres nie dłuższy niż dziesięć dni roboczych wynikających z rozkładu czasu pracy pracownika.
Pracodawca uzyska także wsparcie finansowe na wynagrodzenie dla pracowników za czas niewykonywania pracy, jeżeli pracownik był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy – bezpośrednio spowodowanych powodzią. Wynagrodzenie przysługuje również tym pracownikom, którzy wykonywali pracę polegającą na ochronie zakładu przed powodzią lub na usuwaniu skutków powodzi.
Firma musi złożyć wniosek do kierownika biura terenowego FGŚP. Wniosek powinien zawierać oświadczenie o braku własnych środków na wypłatę wynagrodzenia, określenie okresu, za który przysługuje wynagrodzenie, oraz jego kwoty. Do wniosku załącza się wykaz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta