Zużyte monitory i lodówki mają trafić do recyklingu
Firmy, które wprowadzają na rynek sprzęt elektryczny i elektroniczny, a także zajmują się jego zbieraniem czy przetwarzaniem, muszą wypełniać wiele obowiązków. Najwięcej wiąże się z wprowadzaniem do obrotu elektroniki i AGD
Najkosztowniejsze obowiązki mają tzw. wprowadzający. Są nimi przedsiębiorcy, którzy:
- produkują i wprowadzają sprzęt do obrotu pod własnym oznaczeniem,
- wprowadzają do obrotu pod własnym oznaczeniem sprzęt wyprodukowany przez innego przedsiębiorcę,
- importują sprzęt (nie są przedsiębiorcami wprowadzającymi sprzęt na rynek ci, którzy zapewniają wyłącznie finansowanie, np. w ramach leasingu zgodne z warunkami określonymi w umowie finansowania).
Uwaga! Wprowadzającymi są nie tylko te firmy, które umieszczają sprzęt na polskim rynku. Także te, które nie sprzedają towarów w Polsce, tylko w innych krajach Unii. Jest to ważne dla prowadzących sprzedaż przez Internet lub telewizję – może się zdarzyć, że wprowadzają sprzęt wyłącznie do innych krajów niż Polska.
Ustawa nie zwalnia też z obowiązków tych firm, które przywożą urządzenia zza granicy tylko na potrzeby własnego przedsiębiorstwa.
Konieczny wpis
Wprowadzający muszą wpisać się do rejestru prowadzonego przez głównego inspektora ochrony środowiska. Mają to zrobić przed rozpoczęciem działalności w tym zakresie. Aby tego dokonać, poza danymi firmy podają:
- numery i nazwy grup oraz rodzajów sprzętu, którymi się zajmują,
- informację o umowie z organizacją odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, o ile została...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta