Zlikwidowane wpłaty zaliczkowe i zmiana zasad składania deklaracji
Od 1 września nie są już konieczne wstępne wpłaty podatku za okresy miesięczne. To najważniejsza zmiana w zakresie rozliczania należnej akcyzy od energii elektrycznej
Zmiany przewidziane w samej konstrukcji obowiązku podatkowego nie są znaczące. Podobnie jak do tej pory obowiązek ten w odniesieniu do energii elektrycznej powstawać będzie:
- z dniem dokonania nabycia wewnątrzwspólnotowego przez nabywcę końcowego,
- z momentem wydania energii elektrycznej nabywcy końcowemu w przypadku sprzedaży energii elektrycznej na terytorium kraju,
- z dniem zużycia energii, gdy przedmiotem opodatkowania jest zużycie tej energii,
- z dniem powstania długu celnego w przypadku importu energii elektrycznej przez nabywcę końcowego.
Niemniej na podstawie nowo wprowadzonego art. 11 ust. 2, w razie sprzedaży energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium Polski, wydanie tej energii powinno wiązać się z wystawieniem przez podatnika faktury lub innego dokumentu, z którego wynikać będzie zapłata należności za sprzedaną energię.
Skutki wystawienia faktury prognozowej
Zmiana ta jest ściśle związana ze zmianą wprowadzoną w art. 24 ustawy, który reguluje zasady składania deklaracji podatkowych w odniesieniu do energii elektrycznej.
Mianowicie, w przypadku sprzedaży energii elektrycznej nabywcom końcowym na terytorium kraju, podatnik był dotychczas zobowiązany do złożenia deklaracji podatkowej i wpłaty należnego podatku do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym:
- upłynął termin płatności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta