Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zawieszenie układu może poprawić finanse

10 września 2010 | Dobra firma | Patrycja Zawirska

Zamiast redukować personel, możesz wyłączyć stosowanie – na maksymalnie trzy lata – tych przepisów wewnętrznych, które dotyczą dodatkowych składników wynagrodzenia. Dzięki temu zaoszczędzisz

Z art. 24127 kodeksu pracy wynika, że – ze względu na sytuację finansową pracodawcy – strony układu zakładowego a także ponadzakładowego mają prawo zawrzeć porozumienie o zawieszeniu jego stosowania.

Może ono dotyczyć całego dokumentu bądź jego wybranej części. Bez względu na wybraną opcję maksymalny okres jej obowiązywania to trzy lata.

Oceniają szef i związki

Zawieszenie układu jest uzasadnione w razie niekorzystnej sytuacji finansowej firmy. Przepisy nie zawierają w tym zakresie bardziej szczegółowych wytycznych. Nie jest możliwe ustalenie uniwersalnego sposobu oceny kondycji ekonomicznej pracodawcy.

Każdy przypadek powinien być oceniany indywidualnie. O niekorzystnej sytuacji zakładu pracy mogą świadczyć takie okoliczności, jak konieczność zwolnień pracowników z przyczyn ich niedotyczących, upadłość pracodawcy, utrata płynności finansowej bądź znaczny spadek liczby zamówień.

Ocena, czy wystąpiła przyczyna uzasadniająca zawieszenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8723

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament