Plotki, męska sprawa
Poprawiają nam nastrój. Mężczyźni omawiają innych częściej niż kobiety, ale bez emocji
Podczas pogaduszek o sobie i znajomych wzrasta nam poziom progesteronu. To wniosek z badań uniwersytetu w Michigan. Ten typowo żeński hormon jest odpowiedzialny m.in. za nasz lepszy nastrój.
Jednym słowem: plotkowanie sprzyja zdrowiu. Kobiety wiedzą o tym od dawna. Często przy kawie uwalniają stres „omawiając” inne koleżanki. Ale dlaczego plotkują mężczyźni? I jak?
Zawsze o nieobecnych
Plotka plotce nierówna. Czym innym jest pogadanie dla samego gadania, czym innym złośliwe, nieżyczliwe obgadywanie. Sami przed sobą świetnie się maskujemy: nie chcemy uchodzić za plotkarzy. Przyjmujemy więc strategię, by sobie o kimś pogadać.
Martwimy się o czyjeś zdrowie lub samopoczucie, interesuje nas przebieg czyjejś kariery, sondujemy, badamy, zbieramy informacje. Miło czy nie – plotkujemy zawsze o tych, którzy akurat są nieobecni i nie mogą słyszeć, co o nich mówimy. I to plotkujemy masowo.
Prof. Robin Dunbar z University of Liverpool zaobserwował, że tylko na spotkaniach biznesowych – ściśle określonych tematycznie – nie plotkujemy. Jeśli cel spotkania nie jest jasno sprecyzowany, zwykle plotkujemy.
Na plotkowanie ludzie poświęcają aż 60 proc. prywatnych rozmów. Ale rzadko na kłamliwe i złośliwe obgadywanie. Zazwyczaj gadamy o innych życzliwie.
Czy plotka ma płeć?
Zdania są podzielone....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta