Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odpowiedzialność przede wszystkim

10 września 2010 | Eko+ | Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel
autor zdjęcia: Szymon Łaszewski
źródło: Fotorzepa

Zadaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest stanie na straży konkurencji i stanowcza reakcja w przypadkach, gdy może dojść do jej ograniczenia. A tak może być w przypadku ewentualnego przejęcia Energi przez Polską Grupę Energetyczną - pisze Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK

Dyskusja o prywatyzacji energetycznej grupy Energa tocząca się publicznie od kilku tygodni wyprzedza najważniejszy moment dla spółki – decyzję o wyborze najlepszego oferenta, który ją kupi.

Główny rozgrywający – Ministerstwo Skarbu Państwa – na tym etapie będzie wybierał między dwoma spółkami: Polską Grupą Energetyczna oraz czeską firmą Energeticky a Průmyslovy Holding. Na ostateczny wynik poczekamy zapewne jeszcze kilka dni. Wybór jednego z podmiotów to odpowiedzialne zadanie. Musi bowiem wpisywać się w rządową długofalową strategię rozwoju branży, dlatego dalsze plany i zakres podejmowanych działań powinny obejmować obecną sytuację na rynku oraz wszelkie możliwe zagrożenia mogące pojawić się w przyszłości.

Konsolidacja branży energetycznej, która nastąpiła w latach 2006 – 2007, doprowadziła do powstania czterech pionowo zintegrowanych grup zajmujących się wytwarzaniem, dystrybucją i obrotem energią elektryczną. W tak skoncentrowanym sektorze konkurencję na pewno może pobudzić częściowa prywatyzacja. Scenariusze zmian właścicielskich są różne – wszystkie jednak muszą spełniać jeden podstawowy warunek: w najwyższym stopniu przyczyniać się do poprawy sytuacji na rynku energii.

W ramach kompetencji przysługujących urzędowi antymonopolowemu, w trosce o konkurencję i konsumentów – rynek ten jest przez nas od wielu miesięcy wnikliwie analizowany. Wynikiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8723

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament