Lepsza ochrona depozytów w Unii
- Bruksela chce dać większe bezpieczeństwo naszym pieniądzom lokowanym w bankach. Część przepisów wejdzie w życie już pod koniec roku - pisze Konrad Szeląg, pracownik Komisji Europejskiej
Bezpieczeństwo depozytów bankowych w razie upadłości banku zapewnia w Unii dyrektywa z 1994 r., od czasu uchwalenia nie zmieniana przez prawie 15 lat. Mimo pilnej (ale niepełnej) nowelizacji wymuszonej przez kryzys, dyrektywa nadal wymaga gruntownych zmian.
Komisja Europejska pracowała przez ostatni rok nad szeroką reformą systemu gwarantowania depozytów w UE. Jej celem jest m.in. wzmocnienie ochrony deponentów, a przyjęte podejście to maksymalna harmonizacja.
Propozycja legislacyjna Komisji z lipca będzie przedmiotem negocjacji z państwami członkowskimi w Radzie UE, które rozpoczną się w połowie września. Uchwalenie nowej dyrektywy przez Radę UE i Parlament Europejski spodziewane jest w przyszłym roku, w którym kolejno Węgry i Polska będą przewodniczyć Radzie UE.
Ile gwarantować
Gdy jesienią 2008 roku Komisja Europejska proponowała podniesienie poziomu gwarancji depozytowych (najpierw do 50 tys. euro, a docelowo do 100 tys. euro), konieczne było szybkie działanie w związku z narastającym kryzysem. Dokładna analiza, czy jest to poziom optymalny, została przeprowadzona po ustabilizowaniu się sytuacji na rynkach finansowych.
Komisja analizowała kilka poziomów gwarancji: 50 tys., 100 tys., 150 tys. i 200 tys. euro. Według jej szacunków po wprowadzeniu gwarancji na poziomie 100 tys. euro liczba depozytów w pełni chronionych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta