Szkoły naruszają prywatność uczniów
Żaden przepis ustawy o systemie oświaty nie określa zasad, na jakich szkoły mogą instalować monitoring na swoim terenie. A to oznacza, że służące poprawie bezpieczeństwa systemy łamią prawo
Zwrócił na to uwagę rzecznik praw obywatelskich, do którego napływają liczne skargi na funkcjonowanie monitoringu w szkołach. Dotyczy to zarówno tych systemów, które są instalowane w ramach programu rządowego „Monitoring wizyjny w szkołach i placówkach”, jak i tych, które szkoły zakładają na własną rękę.
Na podstawie rozporządzenia
Zagadnienie monitoringu w szkołach reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 6 września 2007 r. w sprawie form i zakresu finansowego wspierania organów prowadzących w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w publicznych szkołach i placówkach (DzU nr 163, poz. 1155 ze zm.). Jest to jednak jedynie regulacja pośrednia.
Przepisy rozporządzenia nie określają bowiem zasad rządzących prowadzonym w szkole monitoringiem wizyjnym, jedynie formy i zasady, na jakich placówki te mogą otrzymać wsparcie finansowe z budżetu państwa na założenie kamer na podległym terenie i w budynkach.
Rozporządzenie to wydane zostało na podstawie art. 90u ust. 4 pkt 5 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.).
Zgodnie z jego brzmieniem Rada Ministrów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta