Meandry prywatyzacji
- Państwo powinno wspierać polskich przedsiębiorców gotowych inwestować w prywatyzowane firmy. A nie oddawać co lepsze kąski graczom z zagranicy albo spółkom skarbu - pisze Maciej Grelowski, przewodniczący Rady Głównej Business Centre Club
Plan prywatyzacji to poważne wyzwanie. A powodem nie jest, co smuci, przekonanie rządzących o wyższości własności prywatnej nad państwową, ale potrzeby budżetowe.
Paradoksalnie kryzys znacząco prywatyzację wsparł. I to jest pozytywna wiadomość. Jednak jak zawsze na poziomie realizacji rządowej strategii można mieć szereg wątpliwości co do ostatecznego rezultatu.
Z niemałym zdziwieniem dowiedzieliśmy się o programie wzmocnienia państwa w obszarze tzw. narodowej własności. Powstało kilka projektów, w których Skarb Państwa sprzedaje, a kupującym będą spółki kontrolowane przez ten sam skarb. Tak np. będzie przy prywatyzacji Energi gdzie nabywcą ma zostać PGE. Podobny projekt to sprzedaż Lotosu PGNiG.
Na poziomie bardziej wyrafinowanej konstrukcji finansowej zapowiadana jest akwizycja Dialogu i Exatela (spółki zależne od firm kontrolowanych przez skarb) przez Polkomtel, także kontrolowany przez spółki skarbu. Czy też zakup polskich uzdrowisk przez TFI KGHM. Można dorzucić do tej strategii aspiracje państwowego PKO BP w staraniach o BZWBK. Z pewnością takich projektów jest więcej.
Jeżeli uwzględnimy prace nad ładem korporacyjnym prowadzonych na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta