Zwroty za auto bez ZUS, ale z podatkiem
Od oddawanych takim pracobiorcom kosztów używania prywatnego auta do celów służbowych nie pobieramy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne
Nie unikniemy jednak odprowadzenia od nich zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Możliwość zwolnienia takich świadczeń od oskładkowania pojawiła się dopiero 1 sierpnia 2010 r.
Wtedy weszła w życie nowelizacja z 9 lipca br. do rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 127, poz. 860; dalej: nowelizacja i rozporządzenie w sprawie podstawy wymiaru składek).
Nowelizacja nakazała odpowiednio stosować do zleceniobiorców i innych wykonawców zatrudnionych na podstawie umów, do których odnoszą się przepisy kodeksu cywilnego o zleceniu (np. umowa agencyjna), ulgi składkowe wymienione w rozporządzeniu w sprawie podstawy wymiaru składek.
Zmiana ta jest następstwem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 16 lutego 2010 r. (P 16/09; DzU nr 31, poz. 167), w świetle którego zawężenie do pracowników wyłączeń spod oskładkowania figurujących w rozporządzeniu w sprawie podstawy wymiaru składek jest niekonstytucyjne.
Odpowiednio nie znaczy wprost
Nowelizacja poleca odpowiednie stosowanie składkowych przywilejów m.in. do zleceniobiorców. Nie przeszkadza nam zatem pojęcie „pracownik” w rozporządzeniu w sprawie podstawy wymiaru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta