Szef zwolni pracownika, który mu ubliża
Pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia, jeżeli pracownik publicznie naruszy jego godność, nawet w sytuacji, gdy do zdarzenia nie doszło na terenie firmy
Przestrzeganie zasad współżycia społecznego jest jednym z podstawowych obowiązków pracowniczych. Wskazuje na to jednoznacznie art. 100 § 2 pkt 6 k.p. Oznacza, że pracownik ma obowiązek stosowania norm o charakterze pozaprawnym, zwłaszcza norm moralnych, obyczajowych, etycznych i zwyczajów.
Zatem pracownik musi stosować się do reguł zachowania akceptowanych przez ogół pracowników danej firmy. Służy to bowiem zapewnieniu kształtowania dobrej atmosfery w miejscu pracy wpływającej na prawidłową i niezakłóconą współpracę między pracownikami.
Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 15 lipca 1998 r. ( II UKN 12/98).
Podnosił on również, że obowiązek przestrzegania zasad współżycia społecznego w zakładzie pracy obejmuje zarówno zachowanie pracownika na terenie firmy, jak również obowiązek powstrzymywania się poza miejscem pracy od takich zachowań, które wywołują lub potęgują konflikty w firmie. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta