Polska Norma nie zawsze dobrowolna
Nie ma ustawowego przymusu wdrożenia ich w każdej firmie wykonującej wyrób, dla której istnieją takie regulacje techniczne. Są jednak wyjątki, gdy na normy powołują się przepisy
Stosowanie norm jest obowiązkowe, gdy jest to zastrzeżone w przepisach. Tak jest w Polsce choćby z niektórymi urządzeniami dla górnictwa.
Na takie regulacje powołują się też przepisy o bezpieczeństwie i higienie pracy – czyli spotka się z nimi w praktyce każdy przedsiębiorca zatrudniający pracowników. Jeszcze częściej do technicznych przepisów muszą zaglądać przedstawiciele branży budowlanej – określają one bowiem wiele parametrów dla budynków.
Światło i hałas
Pracodawca zgodnie z Polskimi Normami musi na terenie zakładu znakować drogi i przejścia dla pieszych oraz dojazdy pożarowe. Również określone wymagania spełniać mają niektóre sprzęty, np. drabiny. Normy dotyczą też hałasu czy oświetlenia.
PrzykładŻeby światło zapewniało bezpieczeństwo i wygodę widzenia (a także zadowalało inspektorów podczas kontroli), muszą być spełnione choćby wymagania z dokumentu PN-EN 12464-1:2004.
Norma określa: natężenie oświetlenia, jego równomierność, tzw. rozkład luminancji, kwestie ograniczania olśnienia, barwę światła i oddawanie barw oraz migotanie i efekt stroboskopowy. Podane są w niej zakresy zalecanych współczynników odbicia dla głównych powierzchni we wnętrzach (ścian, sufitów, podłóg
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta