Czy jest VAT przy zakupie wierzytelności
Usługa ściągania długów, a może w ogóle nieusługa? Zwolniona z VAT czy objęta stawką podstawową? Jeśli opodatkowana, to od jakiej podstawy i w którym momencie? Rozliczenie obrotu wierzytelnościami rodzi wiele wątpliwości
Organy podatkowe zajmują w tej materii dość jednolite, choć profiskalne stanowisko. Orzecznictwo sądów administracyjnych jest natomiast bardzo rozbieżne.
Jak interpretuje fiskus
Przedstawiciele fiskusa uznają zakup wierzytelności w celu jej windykacji lub sprzedaży za czynność opodatkowaną VAT, według stawki podstawowej.
Przykładem może tu być interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 14 października 2009 r. (IBPP2/443-823/09/ICz), w której czytamy: „w pojęciu usług ściągania długów i faktoringu mieści się zatem m.in. skup wierzytelności w celu ich windykacji we własnym zakresie lub odsprzedaży.
Usługa tego typu, polegająca na »wyręczeniu« klienta z czynności zmierzających do odzyskania długu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług bez możliwości skorzystania ze zwolnienia”. Według tej interpretacji obowiązek podatkowy powstaje w dniu nabycia wierzytelności lub w dniu wystawienia faktury nie później niż siódmego dnia od daty nabycia.
Podstawą opodatkowania jest różnica między wartością nominalną wierzytelności a niższą od niej kwotą stanowiącą cenę nabycia, pomniejszona o kwotę wyliczonego podatku.
Organy podatkowe nazywają tę różnicę dyskontem z dokonanej transakcji, tak jak przy emisji obligacji lub weksli z dyskontem. Taką wykładnię znajdziemy również w interpretacjach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta