Oświadczenie wysłane e-mailem też będzie skuteczne
Wypowiedzenie przez przedsiębiorcę w formie elektronicznej umowy pożyczki zawartej na piśmie jest ważne. Nie ma konieczności zamieszczania podpisu elektronicznego
W myśl art. 723 k.c., jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik powinien zwrócić ją w ciągu sześciu tygodni po jej wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę. Przepis ten nie uzależnia skuteczności wypowiedzenia umowy od określonej formy oświadczenia wypowiadającego.
Czy oznacza to, że forma wypowiedzenia jest dowolna i w każdym wypadku można złożyć je np. w formie wiadomości e-mail? Sprawdźmy, co mówią przepisy kodeksu cywilnego.
Na papierze i elektronicznie
Umowa pożyczki, której wartość przekracza 500 złotych, powinna być stwierdzona pismem. Wynika tak z art. 720 § 2 k.c. Stosując ten przepis w związku z art. 77 § 2 k.c. stanowiącym, że „jeżeli umowa została zawarta w formie pisemnej (…), jej wypowiedzenie powinno być stwierdzone pismem”, dochodzimy do wniosku, iż wypowiedzenie takiej umowy co do zasady powinno zostać złożone w formie pisemnej.
Do zachowania pisemnej formy czynności prawnej – zgodnie z art. 78 § 1 k.c. – wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. Paragraf drugi wspomnianego przepisu dodaje jednak,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta