Jak czytać e-księgi wieczyste, czyli tajemnica tkwi we wzmiankach
Od czerwca działa uruchomiona przez Ministerstwo Sprawiedliwości internetowa przeglądarka ksiąg wieczystych. Jaki wpływ na rynek nieruchomości ma udostępnienie e-ksiąg?
Dostęp do ksiąg wieczystych przez Internet nie przyspieszy transakcji, bo informacja z przeglądarki nie zastąpi odpisu z księgi wieczystej. Nie będzie też stanowić dowodu w postępowaniu sądowym czy administracyjnym. Pozwala jednak na szybkie zapoznanie się z treścią księgi wieczystej przez Internet, kiedy chcemy kupić mieszkanie. Nie lekceważmy zawartych w e-księdze wzmianek.
Błażej Czwarnok, prawnik w kancelarii Gide Loyrette Nouel
Rz: Od czerwca działa uruchomiona przez Ministerstwo Sprawiedliwości internetowa przeglądarka ksiąg wieczystych. Jaki wpływ na rynek nieruchomości ma udostępnienie e-ksiąg?
Błażej Czwarnok: Rzeczywiście 16 czerwca Ministerstwo Sprawiedliwości udostępniło na swoich stronach internetowych (pod adresem http://ekw.ms.gov.pl) przeglądarkę elektronicznych ksiąg wieczystych. Narzędzie to umożliwia dostęp do wszystkich prowadzonych w systemie informatycznym ksiąg wieczystych. A warto zauważyć, że księgi elektroniczne stanowią dziś niemal dwie trzecie spośród wszystkich ksiąg wieczystych w kraju, czyli około 12 spośród niemal 19 milionów ksiąg.
Trzeba pamiętać, że zgodnie z Ustawą o księgach wieczystych i hipotece z 6 lipca 1982 r., księgi te są jawne, a prawo ujawnione w księdze wieczystej korzysta z domniemania zgodności z rzeczywistym stanem prawnym. Dlatego księgi są podstawowym instrumentem ochrony uczestników szeroko pojętego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta