Rozliczenie leasingu nadal z wątpliwościami
Po niedawnym orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczącym zasad rozliczenia wstępnej opłaty leasingowej wydawać by się mogło, że podatkowe skutki leasingu nie powinny już budzić większych kontrowersji. Niestety, tak nie jest
Przypomnijmy, że w wyroku z 23 marca 2010 r. (II FSK 1733/08) NSA przesądził ostatecznie, że leasingowa opłata wstępna bez względu na sposób księgowania kosztów (memoriałowo, kasowo) powinna być jednorazowo zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.
Oto kilka przykładów innych problemów związanych z leasingiem.
Jaki VAT od ubezpieczenia
Koszt ubezpieczenia przedmiotu leasingu refakturowany przez leasingodawcę powinien być zwolniony z VAT.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 24 marca 2010 r. (III SA/ Wa 1888/09). Sprawa refakturowania ubezpieczenia przez firmy leasingowe i konieczności doliczania do niego VAT cały czas budzi wiele kontrowersji.
Wcześniej bowiem WSA we Wrocławiu (w orzeczeniu z 8 grudnia 2008 r., I SA/Wr 881/ 08) i w Warszawie (w orzeczeniu z 10 grudnia 2009 r., III SA/Wa 1022/09) podzieliły stanowisko fiskusa o konieczności doliczania podatku według stawki 22 proc.
Pozostaje więc niepewność, czy pogląd wyrażony w wyroku z 24 marca 2010 r. będzie podzielany w orzecznictwie i akceptowany przez organy podatkowe (jedna z ostatnich interpretacji – wydana po tym wyroku – Izby Skarbowej w Warszawie z 16 marca 2010 r., IPPP3/ 4521-18/10-2/MM, jest korzystna dla podatnika).
Już niedługo sprawę rozstrzygnie NSA, który w postanowieniu z 31 marca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta