Tylko prowizja od zakupu nie zwiększa wartości celnej
Agent musi być umocowany do wykonywania czynności prawnych w imieniu mocodawcy, aby wypłacone mu wynagrodzenie można było uznać za prowizję od zakupu, która nie jest doliczana do wartości celnej
Tak orzekł NSA 25 sierpnia 2010 r. (I FSK 1210/09).
Spółka dokonywała zgłoszeń celnych w procedurze dopuszczenia do obrotu importowanych towarów, uiszczając cło i podatek. W wyniku przeprowadzonej kontroli naczelnik urzędu celnego wydał decyzję, orzekając, że podstawa opodatkowania deklarowana przez spółkę powinna być wyższa, niż wynika to ze zgłoszeń celnych.
Zdaniem organu spółka błędnie zakwalifikowała prowizję przyznaną agentowi w zawartej umowie o pośrednictwo handlowe. Organ I instancji uznał ją za prowizję od zakupu, która powinna być wliczona do podstawy opodatkowania. Organ odwoławczy utrzymał tę decyzję w mocy, jednak zmienił kwalifikację prowizji, uznając, że mamy do czynienia z prowizją od pośrednictwa, co nie zmieniło tego, że zwiększała ona podstawę opodatkowania.
WSA oddalił skargę spółki. Stwierdził, że aby można było mówić o prowizji od zakupu, agent musi być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta