Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strasburg o związkach partnerskich

20 września 2010 | Prawo | Marcin Górski

- Ten wyrok ma również znaczenie dla Polski, bo przecież nie możemy abstrahować od wykładni europejskiej konwencji, która jest elementem naszego systemu prawa – podkreśla dr nauk prawnych, adwokat, adiunkt w Katedrze Europejskiego Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Łódzkiego

Panowie H. M. Schalk i J. F. Kopf chcieli zawrzeć związek małżeński. Wiedeński Urząd Stanu Cywilnego w decyzji z 20 grudnia 2002 r. oddalił ich wniosek, bo małżeństwo mogą zawrzeć tylko osoby przeciwnej płci. To samo 12 grudnia 2003 r. uczynił sąd konstytucyjny. W uzasadnieniu zaś wskazał m.in. na art. 12 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, wywodząc zeń (oraz z przepisów konstytucji federalnej Austrii), że nie ma normy, która nakazywałaby rozszerzyć stosowanie instytucji małżeństwa, związanej z rodzicielstwem, na relacje innego typu.

W skardze do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przeciwko Austrii panowie twierdzili, że doszło do dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, bo odmówiono im prawa do zawarcia małżeństwa, oraz że nie umożliwiono im uznania ich związku przez prawo w inny sposób, a więc, że naruszone zostały art. 14 w zw. z art. 8 oraz art. 12 konwencji.

W wyroku z 24 czerwca 2010 r. Trybunał stosunkiem głosów cztery do trzech oddalił skargę (sprawa nr 30141/04).

Dodajmy, że od 1 stycznia 2010 r. w Austrii obowiązuje ustawa o zarejestrowanych związkach partnerskich.

Życie rodzinne: co to znaczy

Jeśli chodzi o oddalenie zarzutu naruszenia art. 12 konwencji (prawo do zawarcia małżeństwa), Trybunał wskazał m. in., że – mając na względzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8731

Spis treści
Zamów abonament