Buduj tak, by mniej płacić za ciepło
Na energooszczędny dom potrzeba o 8 – 40 procent więcej pieniędzy, niż gdybyśmy stawiali zwykły budynek. Można jednak zaoszczędzić nawet do 70 procent rocznych kosztów ogrzewania
Planując budowę domu, już przy wyborze projektu warto zrobić analizę kosztów zużycia energii. Przy dzisiejszych jej cenach inwestycja w ekologiczne materiały i rozwiązania może się zwrócić już po kilku latach.
Piotr Harassek z firmy Xella Polska wylicza, że niskie zapotrzebowanie domu na energię można uzyskać poprzez montaż paneli słonecznych, pompy ciepła czy wysoko wydajnego kotła. – Dom energooszczędny to kompleksowe zagadnienie. Co nam po ciepłych ścianach, jeżeli fundamenty nie będą mieć odpowiedniej izolacji i całe ciepło ucieknie właśnie tamtędy? Należy o tym myśleć już na etapie wyboru projektu – podkreśla specjalista z Xelli.
Krzysztof Krzemień z firmy Termo Organika dodaje, że dom energooszczędny to budynek dobrze izolowany, z odpowiednim systemem wentylacyjnym, który pozwala na wymianę zużytego powietrza z wnętrza domu. – Istota budownictwa energooszczędnego tkwi w redukcji strat ciepła. O ile z pewnych nowinek technologicznych możemy zrezygnować, o tyle...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta