Menedżer odpowie za bezprawne działanie lub zaniechanie
Osoby zajmujące stanowiska na szczeblu kierowniczym za niesumienne wykonywanie obowiązków mogą stracić pracę i to bez zachowania okresu wypowiedzenia. W pewnych sytuacjach mogą też ponieść odpowiedzialność karną
Istnieją dwa podstawowe źródła odpowiedzialności menedżerów względem przedsiębiorców, którzy ich zatrudniają.
Jednym z nich jest stosunek zobowiązaniowy pomiędzy przedsiębiorcą a menedżerem w postaci umowy o pracę albo umowy cywilnoprawnej (kontraktu menedżerskiego). Drugi to stosunek korporacyjny związany ze sprawowaniem funkcji w organie osoby prawnej (nie występuje on więc w przypadku menedżerów niebędących członkami organów osoby prawnej).
Ponadto wskazać należy na dwie dalsze, autonomiczne podstawy do pociągnięcia menedżerów do odpowiedzialności:
- przepisy regulujące odpowiedzialność cywilną z tytułu bezprawnego działania albo zaniechania, którego skutkiem było powstanie po stronie przedsiębiorcy szkody (tzw. odpowiedzialność deliktowa);
- przepisy prawa karnego określające czyny zabronione m.in. przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi.
Odpowiedzialność z tytułu umowy, stosunku korporacyjnego, odpowiedzialność deliktową...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta