Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samofakturowanie to kłopot, nie ułatwienie

27 września 2010 | Dobra firma | Łukasz Wojtkowiak

Fakturę VAT z reguły wystawia sprzedawca. Są jednak przepisy, które pozwalają, by wystawił ją nabywca towaru bądź usługi. Niestety, stawiają zbyt rygorystyczne warunki. Powinno się to wkrótce zmienić

Możliwość samofakturowania przewidują przede wszystkim przepisy unijne, czyli 112 dyrektywa VAT. Zgodnie z jej art. 220 faktura może być wystawiona przez samego podatnika lub też w jego imieniu i na jego rzecz przez osobę trzecią.

Regulację tę uzupełnia art. 224 dyrektywy, który określa ramowe warunki formalne wystawiania faktur przez nabywcę lub usługobiorcę:

- istnienie w tym zakresie porozumienia pomiędzy stronami oraz

- określonej procedury zatwierdzania poszczególnych faktur.

Kłopotliwy podpis...

Wdrożeniem tych regulacji unijnych do polskiego prawa podatkowego jest § 6 rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r. dotyczącego m.in. zasad fakturowania. Określone w nim warunki wystawiania faktur przez nabywcę stawiają pod znakiem zapytania sens stosowania tego rozwiązania.

Pomijając wstępne warunki, czyli np. konieczność zawiadamiania organów podatkowych, największe wątpliwości budzi kwestia podpisu jako sposobu akceptacji przez sprzedawcę faktur wystawionych przez nabywcę. Oznacza to bowiem podwojenie działań potrzebnych do wystawienia faktury. Powinien ją wystawić nabywca i wysłać do sprzedawcy. Ten z kolei zobowiązany jest podpisać oryginał i odesłać do nabywcy. Dwie strony angażują się w wystawienie jednego dokumentu, dwa razy jest on wysyłany.

Wymóg podpisu sprzedawcy na fakturze w praktyce cofa nas do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8737

Spis treści

Nieruchomości w Polsce Południowej

Środki unijne w Polsce południowej

Zamów abonament