Rolnicy sporo zyskają, konsumenci zapłacą
UE zamówiła raporty, by zbadać skutki swej polityki
Raporty o biopaliwach wskazują, że ich masowa produkcja spowoduje wzrost cen płodów rolnych i dochodów rolników, ale może doprowadzić też do szkód w środowisku naturalnym mimo korzyści wynikających ze zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.
Ceny pójdą w górę
Dotychczasowe światowe opracowania dotyczące biopaliw i ich wpływu na światowe rolnictwo oraz handel podsumowało unijne centrum badań Joint Research Center. Z opracowania wynika, że doprowadzenie do 10 proc. udziału biopaliw w transporcie spowoduje wzrost cen zbóż i roślin oleistych, wyższe ceny biodiesla, uzależnienie UE od importu biopaliw oraz znaczny spadek unijnego eksportu pszenicy.
Tylko z tego powodu ceny pszenicy mogą wzrosnąć o 8 proc. w najbardziej pesymistycznym scenariuszu, cukru – o 21 proc., a kukurydzy o 22 proc. Z całą pewnością będą też droższe olej, rzepak i ziarno słonecznika. W najgorszym scenariuszu wzrost cen wyniesie prawie 20 proc., w najbardziej optymistycznym 6 –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta