Fiskus chce podatku od darmowych dojazdów do pracy
Pracodawcy często zapewniają bezpłatny transport zatrudnionym dojeżdżającym do miejsca pracy z odległych miejscowości. Jakie są tego skutki podatkowe dla obu stron?
Niewątpliwie korzyści uzyskuje tu zarówno pracodawca, bo ma zapewniony personel, jak i pracownik korzystający z darmowego transportu.
Czy przewóz do zakładu pracy jest dla tego ostatniego przychodem podatkowym? Definicja przychodów z pracy zawarta w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) jest bardzo szeroka. Mieści się w niej także zapewnienie pracownikowi nieodpłatnego dowozu do pracy.
W jakiej wysokości
Spróbujmy ustalić wysokość tego przychodu. Nie ma na to jednego sposobu, ponieważ wszystko zależy od okoliczności danej sytuacji. Przede wszystkim sposób ustalenia przychodu uzależniony jest od tego, czy pracodawca sam świadczy usługę transportową w ramach prowadzonej działalności, czy też nabywa ją od kogoś innego.
Jeżeli pracodawca sam świadczy usługi przewozowe dla klientów zewnętrznych, to przychód powinien obliczyć na podstawie cen stosowanych wobec tych klientów. Przykładowo jeżeli transport zapewnia firma zajmująca się przewozem osób, to przychodem pracownika będzie cena biletu stosowana wobec klientów.
Inaczej będzie, gdy pracodawca nabywa usługę transportową. W takiej sytuacji przychód pracownika należy obliczyć na podstawie ceny zakupu, czyli ceny, jaką pracodawca zapłacił przewoźnikowi. Przykładowo jeżeli pracodawca kupuje dla pracownika bilet miesięczny na określonej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta