Nakłady poniesione na cudze składniki majątkowe też amortyzujemy
Jeżeli przedsiębiorca użytkujący obce środki trwałe (np. budynki, lokale, samochody) dostosuje je do własnych potrzeb, to wydatki na ten cel zaliczy do kosztów firmy tylko poprzez odpisy amortyzacyjne. Amortyzacji podlegają też budynki wzniesione na cudzych gruntach
Amortyzowane są wydatki poniesione na zakup własnych środków trwałych. Jednak od tej reguły mamy wyjątki. Art. 16a ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) i art. 22a ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) przewidują też konieczność amortyzacji tzw. inwestycji w obcych środkach trwałych niezależnie od przewidywanego okresu ich używania (dla przypomnienia własne składniki majątku amortyzuje się, jeśli okres ich używania jest dłuższy niż rok). Takie inwestycje są także środkami trwałymi.
Tylko ulepszenia
Ani ustawa o CIT, ani ustawa o PIT nie mówią wprost, co należy rozumieć przez inwestycje w obcych środkach trwałych. Definiują natomiast pojęcie „inwestycji”, wskazując, że są to środki trwałe w budowie w rozumieniu ustawy o rachunkowości (zob. art. 4a pkt 1 ustawy o CIT i art. 5a pkt 1 ustawy o PIT).
Z kolei środki trwałe w budowie to, w myśl art. 3 ust. 1 pkt 16 ustawy o rachunkowości, zaliczane do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego.
Organy podatkowe wyciągają z tego wniosek, że przez „inwestycje w obcych środkach trwałych” należy rozumieć ogół działań (nakładów) podatnika odnoszących się do niestanowiącego jego własności środka trwałego, które zmierzają do jego ulepszenia, tzn. polegają na jego przebudowie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta