Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Decyzja naruszająca dyrektywę może być unieważniona

27 września 2010 | Dobra firma | Michał Spychalski

Nawet decyzję, która stała się już ostateczna, można podważyć, powołując się na to, że przepis, na podstawie którego została wydana, jest niezgodny z prawem wspólnotowym

Niezastosowanie prawa wspólnotowego jest bowiem rażącym naruszeniem prawa.

Wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji jest nadzwyczajnym trybem pozwalającym podatnikom kwestionować decyzje organów podatkowych, które stały się już ostateczne, czyli takie, wobec których nie przysługują środki odwoławcze.

Tryb ten został uregulowany w rozdziale 18 działu IV ordynacji podatkowej. Jedną z przesłanek stwierdzenia nieważności decyzji jest rażące naruszenie prawa. Co należy przez nie rozumieć? Niewątpliwie zachodzi ono wtedy, gdy istnieje oczywisty dysonans między treścią przepisu a rozstrzygnięciem objętym decyzją.

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 czerwca 2010 r. (I FSK 449/09) z rażącym naruszeniem prawa mamy do czynienia także wówczas, gdy organ podatkowy wydał decyzję ostateczną, powołując się na przepis prawa krajowego pozostający w oczywistej sprzeczności z prawem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8737

Spis treści

Nieruchomości w Polsce Południowej

Środki unijne w Polsce południowej

Zamów abonament