Produkcja ciągle na pół gwizdka
| Produkcja co roku rośnie. Mimo to fabryki w Europie nadal nie wykorzystują wszystkich swoich mocy. W Polsce jest tak samo
Unia Europejska jest największym na świecie producentem biodiesla (estrów metylowych) na świecie. Ten rodzaj paliwa ma największe znaczenie na unijnym rynku, bo stanowi trzy czwarte zużywanych odnawialnych paliw płynnych. Do jego wytwarzania stosuje w 70 proc. olej rzepakowy.
Mamy szóste miejsce
Polska zajmuje w Unii szóste miejsce pod względem wielkości produkcji estrów metylowych. W ciągu zaledwie trzech lat produkcja estrów z oleju rzepakowego wzrosła w Polsce ponadośmiokrotnie – z 50 tys. ton w 2007 roku do 414,5 tys. ton w ubiegłym roku – podaje Ministerstwo Rolnictwa. Z raportu Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w pierwszej połowie 2010 roku w kraju wyprodukowano 220 tys. ton estrów i czystego oleju roślinnego. Trafiły one w przeważającej mierze na rynek krajowy.
W ramach monitorowania rynku biokomponentów i biopaliw ciekłych Agencja Rynku Rolnego prowadzi rejestr producentów. Na koniec ubiegłego roku ujętych w nim było 51 podmiotów, w tym 19 produkujących estry metylowe – dwa razy mniej niż w 2008 roku. Główni gracze to:
∑ Rafineria Trzebinia z grupy PKN Orlen,
∑ Rafineria Czechowice (Grupa Lotos),
∑ malborska fabryka Elstar Oils,
∑ wrocławski zakład Akwawit-Brasco,
∑ fabryka Bioagra Oil w Tychach.
Każdy z tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta