Przepisy nie pomagają wiejskim producentom
Tylko dwóch rolników widnieje w prowadzonym przez Agencję Rynku Rolnego obowiązkowym rejestrze dla rolników wytwarzających biopaliwa ciekłe na własny użytek.
W rejestrze wytwórców, do którego muszą się wpisywać przedsiębiorcy, jest wprawdzie 49 podmiotów, ale znaczna część z nich ma tylko magazyny takich paliw. Ostatni producent wpisał się na listę ponad rok temu.
Polscy przedsiębiorcy wytwarzający oleje, estry czy alkohol do celów napędowych przegrywają często konkurencję z dużymi zagranicznymi producentami, a przepisy, przynajmniej na razie, w żaden sposób nie zachęcają rodzimych wytwórców benzyn czy olejów napędowych do zaopatrywania się w olej i alkohol wyprodukowany w kraju.
Urzędnicy mnożą wymagania
Przyczyn niewielkiego zainteresowania, zwłaszcza mniejszych podmiotów, tą z pozoru intratną działalnością trzeba szukać też w skomplikowanych regulacjach prawnych. Zgodnie z ustawą o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (DzU z 2006 r. nr 169, poz. 1199 ze zm.) biopaliwa mogą produkować zarówno przedsiębiorcy, jak i rolnicy (ci ostatni tylko na własny użytek), ale po przejściu żmudnej biurokratycznej drogi. Dopiero po spełnieniu wielu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta