Spółkę po połączeniu nadal chroni interpretacja
Czy można skorzystać z indywidualnych wyjaśnień przepisów podatkowych wydanych poprzednikowi prawnemu? Przed takim dylematem stoją m.in. spółki, które uległy przekształceniu
Nie wiedzą, czy stosując się do wcześniejszych interpretacji fiskusa, będą objęte ochroną.
Fiskus mówi nie
Organy podatkowe twierdzą, że nie. Argumentują, że od 1 lipca 2007 r. ordynacja podatkowa (op) nie przewiduje już takiej możliwości. Przed tą datą, na mocy wyraźnych postanowień art.14d, przepisy dotyczące ochrony dawanej przez interpretację (art. 14a – 14c) stosowało się odpowiednio „do następcy prawnego podatnika, a także do osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe”.
Ordynacja przewidywała więc swoistą sukcesję praw wynikających z interpretacji indywidualnych. Obecnie takiego wyraźnego zapisu już w niej nie ma.
Według Izby Skarbowej w Katowicach, zważywszy na zasadę racjonalności ustawodawcy, oznacza to, że przepisy dotyczące skutków zastosowania się przez podatnika do wydanej interpretacji nie mają zastosowania do następcy prawnego podatnika (interpretacja z 26 lipca 2010 r., IBPBI/2/423-637/10/CzP).
Nieco inne argumenty podnosi Izba Skarbowa w Warszawie. Twierdzi, że jeśli nawet można odwołać się tu do ogólnych zasad sukcesji podatkowej zawartych m.in. w art. 93 op, to i tak najczęściej nie pojawia się prawo, które mogłoby być przedmiotem takiej sukcesji (być przejęte przez następcę prawnego).
Samo wydanie interpretacji nie powoduje bowiem powstania praw podatkowych, a to dlatego że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta