Jak USA grały tarczą
Z dyplomatycznych depesz wynika, że USA pod presją Rosji ustąpiły w sprawie budowy tarczy w Polsce
Chociaż portal WikiLeaks zapowiedział opublikowanie 250 tysięcy dyplomatycznych depesz, do zamknięcia tego wydania „Rz” dostępnych było zaledwie kilkaset. Wciąż nie ujawniono m.in. prawie tysiąca notatek wysłanych z ambasady w Warszawie do Waszyngtonu. – W ujawnionych dotychczas materiałach WikiLeaks nie ma nic, co mogłoby zaszkodzić Polsce – mówił wczoraj w „Kropce nas i” szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.
Jednak depesze wysyłane z amerykańskiej ambasady w Moskwie odsłaniają kulisy negocjacji w sprawie tarczy antyrakietowej.
Wizyta w Moskwie
Jedna z depesz opisuje rozmowy szefa senackiej Komisji Sił Zbrojnych Carla Levina i dwójki senatorów w Moskwie. Do wizyty doszło 15 kwietnia 2009 roku, dwa tygodnie po pierwszym spotkaniu prezydentów USA i Rosji Baracka Obamy i Dmitrija Miedwiediewa, na którym zapowiedziano negocjacje w sprawie nowego traktatu rozbrojeniowego START.
Podczas spotkania szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow chwalił zapowiedź Obamy, że budowa tzw. trzeciego komponentu tarczy antyrakietowej (bazy w Polsce i Czechach) nie będzie konieczna, jeśli zniknie zagrożenie ze strony Iranu. Ławrow zastrzegł jednocześnie, że nie wchodzi w grę oferta typu „coś za coś”, w której Amerykanie wstrzymają budowę tarczy w Europie Wschodniej w zamian za rosyjskie naciski na Iran w sprawie zakończenia programu atomowego. Podkreślał też, że Rosja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta