Najpierw zatrzymanie, potem utrata posady
Wystarczą trzy miesiące w areszcie, aby stosunek pracy zatrudnionego wygasł. Bardzo rzadko można liczyć na jego odnowienie
Jednym z powodów wygaśnięcia angażu jest tymczasowe aresztowanie pracownika (art. 66 kodeksu pracy). Aby stosunek pracy wygasł z tej przyczyny, konieczne jest
- wydanie przez sąd postanowienia o tymczasowym aresztowaniu pracownika oraz
- upływ trwającej nieprzerwanie od trzech miesięcy nieobecności zatrudnionego w pracy z tego powodu.
O zastosowaniu tymczasowego aresztowania sąd niezwłocznie zawiadamia zakład pracy, a jego początek liczy się od daty zatrzymania.
[
b]PrzykładPani Jolanta 25 lipca 2010 r. została tymczasowo aresztowana na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Toruniu V Wydziału Karnego na trzy miesiące. 24 lipca 2010 r. została zatrzymana, a pracodawcę sąd zawiadomił o tymczasowym aresztowaniu 27 lipca 2010 r. Stosunek pracy wygasł zatem 25 października 2010 r.
Wcześniej dyscyplinarka
Pracodawca może jednak wcześniej, tj. przed upływem trzech miesięcy, zwolnić aresztowanego pracownika dyscyplinarnie.
Przy czym tymczasowe aresztowanie samo przez się nie stanowi podstawy do rozwiązania z zatrudnionym umowy o pracę na podstawie art. 52 § 1 pkt 2 k.p. (uchwała Sądu Najwyższego z 12 października 1976 r., I PZP 49/76).
Inaczej jest, gdy popełnienie przestępstwa nie budzi wątpliwości, że jest oczywiste.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta