Czasem zleceniobiorca z zagranicy może rozliczyć się według skali
Firma, która zawiera umowy-zlecenia z obcokrajowcami, powinna zażądać od nich certyfikatów rezydencji
Jeżeli obcokrajowiec przebywa w Polsce nie dłużej niż 183 dni, to nie ma tu miejsca zamieszkania w rozumieniu ustawy o PIT. Uważany jest za osobę zagraniczną (nierezydenta) i ma ograniczony obowiązek podatkowy (w Polsce nie rozlicza dochodów osiągniętych w innych krajach).
Zasady opodatkowania przychodów osiągniętych przez osoby niemające miejsca zamieszkania w Polsce, które są zatrudnione w polskiej firmie na umowę-zlecenie lub umowę o dzieło, uregulowane są w art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT. Wynika z niego, że płacą one podatek zryczałtowany. Jest on obliczany od przychodów (bez uwzględniania kosztów uzyskania przychodów) według 20-proc. stawki.
Polska firma, która zatrudnia nierezydentów na umowę-zlecenie lub umowę o dzieło, jest płatnikiem tego podatku. Oprócz jego pobrania i odprowadzenia do 20 dnia następnego miesiąca do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania lub siedziby płatnika ciążą na niej obowiązki informacyjne >patrz ramka.
Gdzie przesyłać formularze
W przypadku cudzoziemców przepisy w szczególny sposób określają właściwość miejscową urzędów skarbowych. W każdym województwie został wyznaczony do tego celu jeden...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta