Gratyfikację od szefa nie w każdym wypadku liczymy do podstawy
Nagroda uznaniowa to składnik wynagrodzenia. Ale jest nieperiodyczny, więc nie zasili pensji za czas urlopu czy ekwiwalentu urlopowego. Inaczej może być z poborami za okres niezdolności podwładnego do pracy z powodu grypy
Wielu pracodawców ma problemy z prawidłowym wliczaniem nagrody uznaniowej do podstawy wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, ekwiwalentu za urlop oraz wynagrodzenia za okres choroby pracownika. Wskazujemy, jak z nich wybrnąć.
Jaki charakter
Aby rozstrzygnąć, czy nagrodę uznaniową wliczyć do podstawy wynagrodzenia urlopowego, wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy i ekwiwalentu za urlop, należy przede wszystkim rozstrzygnąć, jaki jest jej charakter prawny.
W myśl art. 107 kodeksu pracy pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości szczególnie przyczyniają się do wykonywania zadań zakładu, pracodawca może przyznać nagrody i wyróżnienia. Odpis zawiadomienia o takiej gratyfikacji składa do akt osobowych podwładnego.
Zgodnie z tym przepisem nagroda ma charakter wyłącznie uznaniowy. Sąd Najwyższy w wyroku z 8 czerwca 1977 r. (I PR 175/76) wskazał, że taki uznaniowy charakter polega na tym, że zarówno o przyznaniu nagrody pracownikowi, jak i określeniu jej wysokości swobodnie decyduje zakład. Nagroda będzie gwarantowanym świadczeniem, gdy pracodawca ją już przyznał.
Wyrok Sądu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta