Rynek właściwy: problemy z definiowaniem
Czy rynek wynajmu powierzchni użytkowej w galeriach handlowych jest poza kontrolą organów antymonopolowych – zastanawia się referendarz Sądu Rejonowego w Nowym Sączu
W wielu miastach Polski słychać głosy niezadowolenia przedsiębiorców najmujących lokale w galeriach handlowych, którzy stosowane wobec nich warunki najmu uważają za krzywdzące.
Umowy te mieszczą się zazwyczaj w granicach cywilistycznej swobody kontraktowania. Postawić można jednak pytanie o inne niż cywilnoprawne kryteria oceny ich legalności.
Zapewnieniu uczciwości w relacjach gospodarczych służą różnorodne instrumenty prawne, w tym przewidziane przez ustawę z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów. Ustawa ta określa zasady działania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Urząd). Formy udzielanej przez Urząd ochrony – decyzje w sprawie: porozumień naruszających konkurencję; nadużywania pozycji dominującej; koncentracji przedsiębiorców – wymagają każdorazowo określenia tzw. rynku właściwego (relewantnego). Wydanie przez Urząd decyzji jest możliwe tylko wtedy, gdy kontrolowane działania wywierają lub mogą wywrzeć wpływ na przestrzeń gospodarczą wyróżnioną na podstawie istotnych cech wspólnych.
Skąd ta zmiana
Zgodnie z definicją ustawową „rynek właściwy” to rynek towarów lub usług, które ze względu na ich przeznaczenie, cenę oraz właściwości, w tym jakość, są uznawane przez ich nabywców za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta