Odszkodowanie za stratę rodziców
Osieroconemu dziecku należy się od sprawcy nieszczęścia rekompensata za pozbawienie go tego, co się wiąże ze sferą uczuć
Sąd Najwyższy w wyroku z 25 listopada 2010 r. potwierdził, że wysokość odszkodowania dla członków rodziny zmarłego za znaczne pogorszenie sytuacji życiowej musi uwzględniać nie tylko aspekt materialny, ale także niematerialny: pozbawienie tego, co wiąże się ze sferą uczuciowości, a więc opieki i wsparcia, osierocenie, pozbawienie miłości.
Oboje rodzice dziesięcioletniej dziś Julii Sz. zginęli 10 kwietnia 2004 r. w wypadku drogowym spowodowanym przez kierowcę innego pojazdu. Sprawca został za to skazany prawomocnym wyrokiem karnym. Z racji ubezpieczenia OC za szkody wyrządzone jego czynem odpowiada PZU SA. Firma ta wypłaciła Julii Sz. dobrowolnie 60 tys. zł odszkodowania i zaczęła wypłacać rentę w kwocie 300 zł miesięcznie.
Dziadkowie dziecka ze strony matki, jako jego prawni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta