Czy można poprawnie sporządzić roczne sprawozdanie finansowe?
Monika Nowecka, biegły rewident, partner i wiceprezes zarządu Mazars Polska sp. z o.o.
Z końcem roku kalendarzowego w wielu firmach nastaje czas wzmożonych prac związanych z zamknięciem ksiąg rachunkowych oraz ustaleniem wyniku finansowego. Prace te dotyczą sporządzenia sprawozdania finansowego, które jest najlepszym źródłem informacji o firmie. Często jest też jedynym dostępnym dla akcjonariuszy czy potencjalnych inwestorów dokumentem dotyczącym firmy, ponieważ jednostki nie mają obowiązku publikowania innych informacji (oprócz raportów bieżących i kwartalnych w przypadku spółek giełdowych). Dokumenty te zawierają podstawowe dane pozwalające ocenić działanie przedsiębiorstwa w ostatnim okresie oraz przewidzieć jego przyszłość w ograniczonym zakresie. Niemniej jednak należy pamiętać, iż sprawozdanie finansowe ma pewne ograniczenia.
Sprawozdanie finansowe w układzie minimalnym obejmuje trzy dokumenty: bilans finansowy, rachunek zysków i strat oraz informację dodatkową zawierającą wstęp do sprawozdania oraz objaśnienia do poszczególnych jego pozycji. Rozszerzony układ sprawozdania, do którego sporządzania zobligowane są większe firmy, obejmuje także sprawozdania z przepływu środków pieniężnych oraz zestawienie zmian w kapitale własnym. Prezentacja wyników w rachunku zysków i strat oraz wycena aktywów i pasywów w bilansie nie pozwalają na rzeczywistą ocenę wartości, jaką będzie mogła wytworzyć firma w przyszłości. Ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta